Google Reklamları
a
google reklamları İzmir
Reklamlarınız için Google Reklamları Türkiye ile çalışmaya başladığınız zaman birçok hizmetimizden ücretsiz yararlanabilir, sınırsız teknik destek alırsınız. Bizimle çalışmaya yeni başlayan firmalar için hediye ettiğimiz ek bütçelerle maliyet avantajı elde eder, risk almadan daha az ödeyerek daha yüksek kazanç sağlarsınız.

Google Adwords üzerinde bir kampanya oluşturmadan önce panel üzerinde bulunan kampanya modelleri ve kullanım amaçları hakkında bilgi sahibi olmak, aktif bir kampanya yönetimi için vazgeçilmezdir. Google Adwords üzerinde amaç ve hedeflere göre kullanılabilecek 5 farklı Google Adwords kampanya modeli bulunmaktadır. Bunlar;

Kampanya modellerinin özellikleri nelerdir? Hangi kampanyanın ne zaman kullanılır? Kampanyaların kurulum süreçleri ile izlenecek adımların nelerdir? gibi soruların cevaplarını yazının devamında bulabilirsiniz. Kampanyaları incelemeye başlayalım o halde 🙂

Google AdWords (Ads) Kampanya Modelleri

 1. Arama Ağı Reklamları
 2. Görüntülü Reklam Ağı
 3. Alışveriş Reklamları
 4. Video Reklamlar
 5. Evrensel Uygulama Reklamları

1. ARAMA AĞI REKLAMLARI

Google Arama Ağı, reklamlarınızın gösterilebileceği, aramayla ilgili bir grup web sitesi ve uygulamalardır. Arama ağı, nokta atışı hedeflemeler için kullanılır. Yani ürün ve ya hizmetinize ihtiyacı olan bir kullanıcıyı, Google’da arama yaparken size ulaşmasını sağlayan reklam modelidir. Belirlediğiniz anahtar kelimeleri kullanarak arama yapan kullanıcıya eşleme yöntemlerinize göre reklamlarınızın gösterilmesi sağlanmaktadır. Özellikle e-ticaret sektörü için arama ağı altın madeni gibidir.

Arama ağında ise iyi oluşturulmuş anahtar kelime listeleri ile satış öncesi aramaları yakalamak daha kolaydır. Örneğin “Iphone Space Grey 64 gb” bir arama yapan bir kişiye sunulacak avantaj ve farklılıklarla kullanıcılar müşteriye dönüştürülebilir. Arama ağı kampanyası oluştururken “Tüm Özellikleri” seçmek önemlidir. Bu şekilde daha fazla kampanya ayarına erişim imkanınız olacaktır.

Google Adwords de başarıya ulaşmanın kilit noktalarından birisi de bol bol test yapmaktır. Bu durum reklam metinleri içerisinde içinde de geçerlidir. Bir arama ağı reklamında kullanıcıyı karşıladığınız ilk yer reklam metinlerinizdir. Oluşturduğunuz her reklam grubu için farklı özellikleri uyguladığınız en az 3 4 reklam metni oluşturmaya gayret edin. Her alternatifte farklı bir unsur ön plana çıkartmaya gayret edin.

En kritik noktalardan biri de reklam metninde vurguladığımız özelliklerin hedef url ile yönlendirdiği sayfanızda mutlaka yer alması gerektiğidir. Bütün bu çalışmaların kullanıcı deneyiminin en üst noktaya taşıyacaktır. Bir kampanya uyguladığınızda kullanıcının bu kampanyayı belirgin bir şekilde görmezse hemen sayfayı terk edebilir bu da kötü kullanıcı deneyimi anlamına gelir sonuç olarak Google’a bizi düşük kalite puanıyla cezalandıracaktır.

2. GOOGLE GÖRÜNTÜLÜ REKLAM AĞI KAMPANYALARI

Görüntülü reklam ağı, milyonlarca web sitesi, haber sayfası ve blog, Gmail ve Youtube gibi Google web sitelerine erişim sağlamakta ve internet üzerinde dünya genelinde kullanıcıların %90’ına ulaşabilme imkanı veren reklam modelidir.

Doğrudan trafik çekmek ya da markanın bilinirliğini arttırmak gibi farklı hedefler doğrultusunda görüntülü reklam ağını kullanabilirsiniz. Hedef kitlenin yaş, cinsiyet, ilgi alanı vb alanlarda hedefleme yapabilirsiniz.

Görüntülü Reklam Ağı Hedeflemeleri Nelerdir?

 • İçeriğe Dayalı Hedefleme
 • Yönetilen Yerleşimleri Hedefleme
 • Yeniden Pazarlama

A. İçeriğe Dayalı Hedefleme

İçeriğe dayalı hedefleme ile anahtar kelime ve ya konular düzeyinde hedefleme yapabilirsiniz. Hedefleme yaparken dikkat etmeniz gereken husular;

 • Anahtar kelimeleri aynı reklam grubu altında toplamalı ve arama ağından farklı olarak spesifik kelimeler yerine jenerik kelimeler kullanmaya dikkat etmelisiniz.
 • Google Görüntülü Reklam Planlayıcısı’nı kullanarak anahtar kelime türetme ve reklam gruplarını oluşturmak için kullanabilirsiniz.
 • Konu hedefleme, seçtiğimiz konularla ilgili içerikleri barındıran sitelere ulaşmanızı sağlar. Konu hedefleme de müşterilerin hangi sayfalara ilgi duyduklarını tespit ederek etkili bir hedefleme yapabilirsiniz.

B. Yönetilen Yerleşimleri Hedefleme

Yönetilen yerleşimler, hedeflenen siteler dışında reklamlarınızın yayınlanmamasını sağlayan hedefleme yöntemidir. Sitelerin reklam performansına göre bu hedefleme yöntemini kullanabilirsiniz.

C. Yeniden Pazarlama

Web sitemizi ziyaret etmiş kullanıcıları belirli segmentlere ayırdıktan sonra ziyaret ettikleri diğer sitelerde hedefleyerek siteyi tekrar ziyaret etmelerini sağlayan yöntemdir. Normal kampanyalara nazaran geri dönüşleri daha yükseltme olanağı sağlamaktadır.

Mevcut müşteriye dönüşüm sağlatmak yeni müşteriye dönüşüm sağlatmaktan daha kolaydır ve daha düşük maliyetlidir. Yeni bir müşteri kazanıp aksiyon aldırmak, mevcut müşteriye göre 5 – 10 kat daha pahalı olacaktır. Önemli bir istatistik olarak ziyaretçilerin %90’ından fazlası ilk ziyaretinde dönüşüm gerçekleştirmemektedir. Dolayısı ile sitenizi ziyaret etmiş kullanıcıları doğru segmentlere ayırarak doğru kampanya çalışmaları ile dönüşüm oranlarınızı arttırabilirsiniz.

Google Adwords panelinde görüntülü reklam ağı oluştururken karşınıza pazarlama hedefleri çıkacaktır. Panelde 3 tip hedefleme seçeneği bulunmaktadır.

 • Bilinirlik oluşturun
 • Kararları etkileyin
 • Harekete geçirin

Bu seçenekleri müşteri düzeyindeki beklentiler ve hedeflere göre tercih edebilirsiniz. Seçmiş olduğunuz pazarlama hedefine göre tüm hedefleme özelliklerini karşınıza çıkarmak yerine pazarlama hedefiniz için tasarlanmış hedeflemeleri görürsünüz.

GÖRÜNTÜLÜ REKLAM SEÇENEKLİ ARAMA AĞI

Görüntülü Reklam Seçenekli Arama Ağı kullanıcılara Google üzerinde arama yaptıklarında veya web sitelerini ziyaret ettikleri zamanda ulaşma imkanı veren reklam modelidir.

Arama ağı reklamlarının görüntülü reklam ağında da gösterilmesini sağlayan karma bir modeldir. Daha fazla gösterim elde etmek için tercih edebilirsiniz.

3. ALIŞVERİŞ REKLAMLARI

Google arama ağında yapılan sorgularda sağlanan erişimlerle ürünlere ait resim, başlık, fiyat, indirim gibi ürün ve marka bilgilerinin listelendiği reklam modelidir. Alışveriş reklamları kampanyalarını oluşturmak için Adwords hesabı ile birlikte Google Merchant hesabının olması ve Adwords‘e bağlanması gerekmektedir. Merchant Center ürün bilgilerini Google’a yüklenmesini sağlayan bir arayüzdür. Aktif hale getirmek için web sitesinin doğrulanması gerekmektedir. Ürün bilgileri(Feed) Google standartlarını karşılayacak şekilde sisteme yüklenmelidir.

Alışveriş reklamları, yüksek dönüşüm oranları ile tüm reklam verenler için cazip bir yöntemdir. Ürünlerin fiyat ve görsel bilgilerini arama sonuçlarına göre göstermek, kelime hedeflemesi ile uğraşmak zorunda kalmamak ve güncellemeleri otomatik yapmak bu yöntemi cazip kılmaktadır. Kampanyaları performans ölçütlerine göre takip etmek, öngörülen hedeflere ulaşmak için kaçınılmazdır.

Bu takibi yaparken ürün performanslarını, rekabet oranları, fiyat performanslarını, tıklama oranlarınızı takip etmelisiniz. Sıralamadan dolayı gösterim kaybını teklifleri arttırarak çözmeli, bütçeden dolayı oluşan sorunlarda, performansı kötü kampanyaların bütçelerini kısarak iyi performans gösteren ürünlere yönlendirebilirsiniz.

Bu hususlar dışında;

Anahtar kelime kullanılmıyor olsa da arama terimleri raporu aracılığı ile gerekli aksiyonları almak için hangi kelimelerin reklamları tetiklediğini mutlaka incelemelisiniz. Yeniden pazarlama listelerini alışveriş reklamlarında da mutlaka kullanmalısınız. Ayrıca kategori ve marka kırılımlarını yapmamız performans açısından hayati önem taşımaktadır.

Maksimum tıklama başı maliyet teklif simülatörü oldukça başarı tahminler sunmaktadır. Hangi ürünün iyi performans gösterdiğini belirledikten sonra, teklif simülatörünü kullanarak teklifleri yükseltebiliriz.

Kampanya başına 10.000 ürünlük bir limit olduğunu unutmamak gerekmektedir. 10.000’den fazla ürün varsa bir kırılıma gitmemiz gerekecektir.

4. VİDEO REKLAMLARI

AdWords‘ün, YouTube’da ve video iş ortağı sitelerinde müşterilerle farklı şekillerde etkileşime geçmek için sunduğu reklam modelidir. Video reklamlar potansiyel müşterilerle iletişim kurmak için etkili bir seçenektir.

TV reklamları bilinirlik açısından kritik bir öneme sahiptir. Fakat TV reklamlarında spesifik hedefleme yapılamaması ve performansın ölçülmesinin zor olması nedeni ile bu reklamların yerini dijital platforma bırakması video reklamların önemini son derece arttırmıştır. Artık bir çok marka TV reklamlarına ayırdığı payı video reklamlarında kullanmakla en az maliyetle TV ye göre daha yüksek bir dönüşüm elde etmektedir.

Video reklamlarında hedefleme seçenekleri oldukça detaylıdır. Demografik hedefleme, ilgi alanı, anahtar kelime hedefleme ve konuya göre( x konularla ilgili videolarda reklamımı göster) hedefleme yapabilmekteyiz.

Youtube reklamlarını diğer mecralardaki video reklamlardan ayıran en önemli nokta aylık 800 milyon izleyiciye sahip Youtube’da TrueView formatındaki etkileşim diğer formatların 4 katıdır. Youtube’da bu formatta reklam yayınlayan bir firma ortalama %20 civarında bir artış elde etmiştir.

Video reklam modelini bilinirliği ve dönüşümleri arttırma, mobil uygulama reklamlarınızı yapma ya da alışveriş reklamlarınızdaki ürünleri satışlarını arttırmak için kullanabilirsiniz.

Video reklamları görüntülenme başına maliyet sistemini kullanır. Video görüntülenmesi başına ödeyeceğimiz maliyeti reklam veren tarafından belirlenir. Bu kampanyanın kullanılması için videonun Youtube’de yüklü olması gerekmektedir.

5. EVRENSEL UYGULAMA REKLAMLARI

Tanıtımını yapmak istediğiniz bir veya daha fazla uygulamanın tanıtımını yapmak için kullanılan reklam modelidir. Evrensel uygulama kampanyaları Android veya iOS uygulamalarınızın Arama Ağı, Play, YouTube ve Google Görüntülü Reklam Ağı dahil Google’ın en önemli mülklerinde tanıtılmasını sağlar. Evrensel uygulama kampanyaları için herhangi bir hedefleme yapmanıza gerek kalmadan maksimum kullanıcıya erişme imkanı elde edersiniz. Uygulamanın maksimum sayıda indirilmesi için reklamlar otomatik olarak dönüşümlü yayınlanır ve sistem teklifleri performansa göre otomatik olarak ayarlanır.

Uygulamaların tanıtımı için kullanılabilecek en uygun kampanya modeli evrensel uygulama reklamlarıdır. Uygulamalar Google Play Store ve App Store’da yüklü olmalıdır. Kampanyayı oluştururken uygulama ismini ilgili alana girmeniz yeterlidir.

Raporlama ve dönüşümleri takip etmek amacıyla Play Store hesabınızı Adwords hesabınıza bağlamanız gerekmektedir. Ancak IOS uygulamaları için Firebase aracını kullanarak dönüşümlerinizi takip edebilirsiniz.a